ИЗРАБОТЕНА ВО ЈАПОНИЈА

ЦЕЛОСНО НОВАТА MAZDA CX-60

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО

НОВИОТ ПРЕДВОДНИК НА MAZDA

Целосно новата Mazda CX-60 претставува сè што Mazda вградувала во својата ДНК во последните 100 години: од врвен внатрешен и надворешен дизајн до нашата јапонска изработка и нови технологии, со фокус на создавање фантастично искуство за возачот и патниците. .

Како и сите автомобили на Mazda, CX-60 е одличен за возење - интуитивен, безбеден, едноставен и забавен. Неговиот дизајн ги комбинира висококвалитетните материјали, јапонското наследство и страста што искусните занаетчии на Mazda Такуми ја носат во нашиот уникатно дизајниран автомобил.

Целосно новата Mazda CX-60 е и нашето прво plug-in хибридно возило (PHEV), така што ова е вовед во цела низа нови технологии насочени кон возачот.

Информирајте ме

откривање на сосема новата мазда cx-60

Уникатна јапонска естетика со елегантен и храбар дизајн: целосно новата Mazda CX-60 е дизајнирана за остроумни возачи. Смирувачките, елегантни ентериери овозможуваат широк опсег на дискретно интегрирани опции и технологии фокусирани на возачот, кои сигурно ќе ги надминат сите ваши очекувања. SUV создаден за прогресивни возачи кои навистина го ценат квалитетот и динамиката на возбудливото возење.

 

ЕДИНСТВЕН ЈАПОНСКИ ДИЗАЈН

Дизајниран во Јапонија, Mazda CX-60 го следи дизајнерскиот јазик на Kodo заедно со јапонскиот Ma концепт кој се однесува на мирната и достоинствена убавина на празниот простор. Секој дизајнерски елемент на Mazda CX-60 има своја намена и е приказ на префинета убавина и елеганција. Внатрешноста комбинира материјали како јаворово дрво, кожени качулки и уникатни јапонски ткаенини.

 

 

СИГУРНОСТ И УДОБНОСТ

Mazda CX-60 нуди широк опсег на технологии за да се направи возењето побезбедно и поудобно. Новите функции како што е системот за персонализација на возачот на Mazda автоматски ја прилагодуваат околината на личните преференции на возачот, амбиенталниот монитор од 360 ° обезбедува сеопфатен преглед, а новата кинематска технологија за контрола на положбата на телото обезбедува полесно маневрирање и стабилност.

 

ИСТАКНАТИ

Истражете ги причините зошто треба да ја изберете целосно новата Mazda CX-60, без разлика дали се работи за околината, перформансите во возењето или удобноста, како што се опциите за приклучување што ги покриваат вашите дневни потреби. Погонските единици на Mazda CX-60 се дизајнирани да даваат извонредно искуство во возењето, а истовремено да бидат одржливи и прилагодени на потребите на возачот.

     

 

ИЗБАЛАНСИРАНИ ЕМИСИИ C02

 

Целосно новиот plug-in хибрид на Mazda обезбедува одлично искуство во возењето и е еколошки балансиран. За да постигне уште помали емисии и полесно забрзување, Mazda CX-60 е опремена со сосема нов 8-брзински автоматски менувач.

     

 

ПЕРФОРМАНСИ

 

Целосно новата Mazda CX-60 е првиот plug-in хибрид на Mazda. Mazda CX-60 со батерија од 17,8 kWh обезбедува комбинирана моќност од повеќе од 300 коњски сили и може да достигне максимална брзина до 200 km/h во хибриден режим.

     

 

ПОЛНЕЊЕ

 

Приклучете ја Mazda CX-60 за да уживате во возењето без издувни гасови што може да ги покрие повеќето секојдневни потреби. Полнењето е брзо и лесно, а ако ви треба поголем опсег, бензинскиот мотор секогаш ќе биде тука за патување на долги растојанија.

ДИЗАЈНИРАНA ДА ОДГОВАРА НА ВАШИОТ ЖИВОТЕН СТИЛ

Prime-Line

PRIME-LINE

Со безжичните CarPlay и Android Auto на Apple, двозонската контрола на климата и помошта за навигација, Mazda CX-60 Prime-line нуди широк опсег на атрактивни функции. Покрај тоа, релаксирачкиот ентериер е надополнет со многу безбедносни карактеристики кои влеваат чувство на сигурност - од системи за следење на мртвата точка и сензори за паркирање до интелигентен систем за помош при сопирање при градско возење.

OFF-ROAD НАЧИН НА ВОЗЕЊЕ

Секогаш кога сакате да излезете од лошата патека, целосно новата Mazda CX-60 е подготвена за таа авантура. Едноставно префрлете се на режимот на возење надвор од патот за спортско управување на терен со тешки барања. Сакате да најдете возбудлив начин за тестирање на способностите на SUV? Не се грижи. Во секое парче опрема е вклучен систем за навигација.

БЕЖИЧЕН CARPLAY + ANDRO­ID AUTO

12-инчниот екран на допир на централниот панел ви овозможува лесен пристап до сите ваши омилени апликации. Безжичните CarPlay и Android Auto на Apple ви овозможуваат да повикувате и да пристапувате до различни видови забава преку вашиот телефон.

Exclusive-Line

EXCLUSIVE-LINE

Ексклузивната линија на Mazda CX-60 нуди низа безбедносни и забавни функции како што се безжичниот CarPlay на Apple и Android Car. Покрај тоа, нивото на удобност е доведено на повисоко ниво со греење на воланот и греење на предни седишта. На тоа додадете ја удобноста на „паметен“ клуч и предни и задни сензори за паркирање. Тоа е автомобил што ќе сакате да го возите со години

HEAD-UP ДИСПЛЕЈ

Главниот дисплеј во ексклузивната линија на Mazda CX-60 ги проектира најрелевантните информации на практично, ненаметливо место на шофершајбната. Изберете помеѓу информации за патот (тековната брзина и ограничување на брзината) или упатствата на системот за навигација.

ПАМЕТЕН КЛУЧ

Со системот „паметен клуч“ никогаш повеќе нема да морате да извадите клуч од џебот. Само притиснете го копчето на вратата  за да ја заклучите или отклучите. Можете да ги користите копчињата на приклучокот како кај стандардниот систем за заклучување.

ПАКЕТ ОПЦИЈА EXCLUSIVE-LIN

Удобност за Exclusive-line

Седишта со кожен тапацир
Електрично прилагодливо седиште (возачкото седиште се прилагодува во 8 насоки со лумбално прилагодување): 10-насочни
Електрично прилагодливо седиште (совозачкото седиште се прилагодува во 8 насоки со лумбално прилагодување): 10-насочни
Огледала со меморија за положба
Вентилирани предни седишта
Греење на задните седишта
Идентификација на возачот - лична идентификација со поставување:
Седиште / дисплеј за глава / надворешен ретровизор

ПАНОРАМСКИ КРОВ

 • Панорамски кров

ПОДДРШКА НА ВОЗАЧОТ

 • Прилагодливи LED фарови со препознатливо предно осветлување
  Систем за предупредување од предната страна (FCTA)
  Систем за предупредување на задните странични сопирачки (RCTB) (динамичка камера за рикверц)
  Систем за помош на задно сопирање (заден SCBS)
  MRCC со крстарење и систем за помош во сообраќајот
  Адаптивна радарска контрола на патувањето (i-ACC)
  Надворешен ретровизор - автоматско затемнување
  Внатрешен ретровизор - автоматско затемнување

Homura

Homura


Mazda CX-60 Homura ви нуди многу привлечни додатоци за да постигнете поспортски изглед. Дополнително, црните кожни седишта, амбиенталното осветлување и задните светла создаваат пријатна атмосфера, така што секогаш ќе се радувате повторно да седнете зад воланот. Можете дополнително да го приспособите вашето искуство со систем за персонализација на возачот со монитор на околината од 360 ° за сеопфатен приказ и дополнителни функции за практичност и удобност.

СПОРТСКИ ИЗГЛЕД

Mazda CX-60 Homura е опремена за возачи кои ценат поспортски изглед. Секако, можно е да изберете поатрактивни спортски додатоци за дополнително да ја персонализирате вашата нова Mazda.

ЦРНА КОЖА И АМБИЕНТАЛНО СВЕТЛО

Седнете удобно на елегантни седишта со црн кожен тапацир. Внатрешноста на спортската опрема Homura вклучува и амбиентално светло за да се создаде вистинското расположение.

ПАКЕТ ОПЦИЈА HOMURA

УДОБНОСТ

 • Електрично прилагодливо седиште (возачкото седиште се прилагодува во 8 насоки со лумбално прилагодување): 10-насочни
  Електрично прилагодливо седиште (совозачкото седиште се прилагодува во 8 насоки со лумбално прилагодување): 10-насочни
  Огледала со меморија за положба
  Вентилирани предни седишта
  Греење на задните седишта
  Надзор на возачи со лична идентификација
  Меморија и автоматско прилагодување на положбата зад воланот според препознавање на лицето на возачот
  Електрично повлекување на седиштето при влегување и излегување
  Електрично прилагодување на воланот

ПРАКТИЧНОСТ И ЗВУК

 • Електрична задна врата со автоматско отворање
  Задни затемнети стакла
  360 ° монитор на околината (камера за рикверц со динамична линија)
  150 W AC 
  1.500 W AC 
  Светло на задната конзола
  Предно и задно сервисно светло, предно и задно светло во преградите на вратите
  Безжично полнење на мобилни уреди
  Аудио систем BOSE со 12 звучници

СОСТАВ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ

 • Прилагодливи LED фарови со препознатливо предно осветлување
  Систем за предупредување од предната страна (FCTA)
  Систем за предупредување на задните странични сопирачки (RCTB) (динамичка камера за рикверц)
  Систем за помош на задно сопирање (заден SCBS)
  MRCC со  систем за помош во сообраќајот
  Адаптивна радарска контрола на патувањето (i-ACC)
  Надворешен ретровизор - автоматско затемнување
  Внатрешен ретровизор - автоматско затемнување

ПАНОРАМСКИ КРОВ

 • ПАНОРАМСКИ КРОВ

Takumi

TAKUMI

Искусете го уникатен јапонски дизајн. Mazda CX-60 Takumi вклучува кожа на хаубата, уникатни текстури и хромирани детали. Сè во оваа опрема е фокусирано на создавање удобна и исполнета средина за возачите и патниците. Можете дополнително да го приспособите вашето искуство со систем за персонализација на возачот со монитор на околината од 360 ° за сеопфатен приказ и дополнителни функции за практичност и удобност.

ЈАПОНСКО МАЈСТОРСТВО

Искусете го јапонското мајсторство. Mazda CX-60 Takumi користи најквалитетни материјали кои дополнуваат јасен и чист стил. Сè е веќе совршено на допир, беспрекорно интегрирано во совршениот стил.

БЕЛА НАПА КОЖА И АМБИЕНТАЛНО СВЕТЛО

Додека ве поздравуваат вас и вашите гости со стил, седиштата обложени со бела кожна хауба даваат чувство на оригиналност. Амбиенталната светлина дискретно го нагласува чистиот дизајн во патничкиот простор.

ПАКЕТ ОПЦИЈА TAKUMI

Удобност за Takumi

 • Електрично прилагодливо седиште (возачкото седиште се прилагодува во 8 насоки со лумбално прилагодување): 10-насочни
  Електрично прилагодливо седиште (совозачкото седиште се прилагодува во 8 насоки со лумбално прилагодување): 10-насочни
  Огледала со меморија за положба
  Вентилирани предни седишта
  Греење на задните седишта
  Надзор на возач со лична идентификација
  Меморија и автоматско прилагодување на положбата зад воланот според препознавање на лицето на возачот
  Електрично повлекување на седиштето при влегување и излегување
  Електрично прилагодување на воланот

ПРАКТИЧНОСТ И ЗВУК

 • Електрична задна врата со автоматско отворање
  Задни затемнети стакла
  360 ° монитор на околината (камера за рикверц со динамична линија)
  150 W AC 
  1.500 W AC 
  Светло на задната конзола
  Предно и задно сервисно светло, предно и задно светло во преградите на вратите
  Безжично полнење на мобилни уреди
  Аудио систем BOSE со 12 звучници

СОСТАВ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ

 • Прилагодливи LED фарови со препознатливо предно осветлување
  Систем за предупредување од предната страна (FCTA)
  Систем за предупредување на задните странични сопирачки (RCTB) (динамичка камера за рикверц)
  Систем за помош на задно сопирање (заден SCBS)
  MRCC со крстарење и систем за помош во сообраќајот
  Адаптивна радарска контрола на патувањето (i-ACC)
  Надворешен ретровизор - автоматско затемнување
  Внатрешен ретровизор - автоматско затемнување

ПАНОРАМСКИ КРОВ

 • Панорамски кров

ДОЗНАЈТЕ ГИ ЕКСКЛУЗИВНИТЕ НОВОСТИ ОД MAZDА CX-60

Звучи интересно? Претплатете се сега и бидете меѓу првите што добиваат новости, ексклузивни видеа и добиваат пристап до настани во живо. Без разлика дали сте лојален обожавател на Mazda или нов клиент на нашиот бренд, имаме по нешто за секого.

ИНФОРМИРАЈТЕ МЕ

НАЈЧЕСТО ПОСТАВУВАНИ ПРАШАЊА

Зошто погон на задните тркала?

Целосно новата платформа со погон на задните тркала овозможува многу подобра распределба на силата при забрзување, сопирање, управување и свиоци. Резултатот е големо подобрување во целокупната мазност на возењето и намалување на бучавата од патот во споредба со погонот на предните тркала кога станува збор за влечење, управување и управување.

Кој е новиот погон?

Mazda CX-60 е првото plug-in хибридно возило на компанијата. Опремен е со четирицилиндричен бензински мотор со електричен мотор кој се напојува од батерија од 17,8 kWh, а сето тоа се базира на нашата позната погонска група Skyactiv.

Дали возењето сè уште ве потсетува на Mazda?

Применувајќи се што научивме, од создавањето на најпродаваниот родстер во светот, MX-5, до најуспешниот теренец, ја добивме Mazda CX-60 што дава динамика, моќ, брзина и чувство што му ги дава на возачот а патниците неверојатно искуство во возењето.

Прикажаните возила можеби не се исти со моделите наменети за хрватскиот пазар. Прикажаните бои и одредени елементи на внатрешноста и надворешноста може да се разликуваат од вистинскиот модел и возилото може да биде опремено со опционални или опционални додатоци.

Сите прикажани цени се необврзувачки препорачани цени од Mazda Motor  со вклучен ДДВ (18%) и Посебен данок на моторни возила за моделот без опции. Во наведените цени на пакетите со опции не е вклучен Посебниот данок на моторни возила. Поради сложеноста на пресметувањето на Посебната такса за моторни возила, може да се појават одредени отстапувања, па побарајте од овластениот партнер на Mazda точната цена на одреден модел.