целосно новата mazda 3

спортска и привлечна

Ги буди сите ваши сетила ДУРИ И пред да возите

Целосно новата Mazda3 Hatchback ве напаѓа со своето моќно, заводливо присуство и силна, спортска привлечност. Таа е дизајнирана да направи да се чувствувате како да гледате уметничко дело - не само автомобил. Начинот на кој светлината игра на нејзините течни линии дава впечаток дека се движи, дури и кога стои мирно.

Претставување на 100-годишнината на Mazda3 СВП

Ние го прославуваме нашиот стогодишен јубилеј со различни специјални модели кои издаваат инспирација од нашиот прв патнички автомобил. Специјалното издание на 100-годишнината на Mazda3 е прослава и на сегашната Mazda3 и на Mazda R360 од која се инспирираше. Добитникот на наградата Светски автомобилски дизајн на годината само што стана уште поубав.

БИСЕРНО БЕЛА МЕТАЛИК

Надворешена БОЈА која е издвоена со стил

За овој модел ја избравме прекрасната и светкава бела надворешна боја -бела бисерна металик, надополнета со црвен допир. Белата боја на каросеријата навистина го оправдува Kodo Design и ги нагласува нејзините лелеави линии на прекрасни начини.

Интеракцијата на црвено и бело

Бургунди црвена се среќава со белите детали

Ентериер, совршен колку што е во Mazda3, но со возбудлива интеграција на црвено-бело во бордо боја. Сите уживате во задебелената интеракција на боите на ентериерот во бордо црвена и бела боја. Додека црвената боја е доминантна боја на кабината, таа е придружена со чисто бели апликации на конзолата, таблата и вратите .

Бургунди СЕДИШТА И Патосници

100TH ANNIVERARY врежано лого

Седишта со црвена боја во боја на Бургунди, кои се истовремено удобни и визуелно зачудувачки, ќе го направат секое возење прослава. Како почит кон нашата стогодишнина,во предните потпирачи за глава е врежано логото на 100-годишнината.

100 ГОДИНИ МАЗДА

Историја која се движи

БИСЕРНО БЕЛА МЕТАЛИК

Надворешена БОЈА која е издвоена со стил

За овој модел ја избравме прекрасната и светкава бела надворешна боја -бела бисерна металик, надополнета со црвен допир. Белата боја на каросеријата навистина го оправдува Kodo Design и ги нагласува нејзините лелеави линии на прекрасни начини.

Интеракцијата на црвено и бело

Бургунди црвена се среќава со белите детали

Ентериер, совршен колку што е во Mazda3, но со возбудлива интеграција на црвено-бело во бордо боја. Сите уживате во задебелената интеракција на боите на ентериерот во бордо црвена и бела боја. Додека црвената боја е доминантна боја на кабината, таа е придружена со чисто бели апликации на конзолата, таблата и вратите .

Бургунди СЕДИШТА И Патосници

100TH ANNIVERARY врежано лого

Седишта со црвена боја во боја на Бургунди, кои се истовремено удобни и визуелно зачудувачки, ќе го направат секое возење прослава. Како почит кон нашата стогодишнина,во предните потпирачи за глава е врежано логото на 100-годишнината.

100 ГОДИНИ МАЗДА

Историја која се движи

skyactiv-x

x= performance without compromise

Mazda 3 е опременa со иновативен мотор Skyactiv-X. Овој мотор комбинира компресија и палење контролирано од искра (SPCCI), уникатна технологија за производство на поголема моќност додека троши помалку гориво отколку вообичаените мотори,но развива поголема моќ.Со помалку штетни емисии, дава подобри перформанси од конвенционалниот бензински мотор. Зошто компромис кога можете да возите Skyactiv-X?

дознајте повеќе

најдоброто од двата света- skyactiv x

До 20% помала потрошувачка на енергија и 10 до 30% поголем вртежен момент. Mazda 3 е опремена со иновативен мотор Skyactiv-X. Овој мотор комбинира компресија и палење контролирано од свеќичка (SPCCI),  кој го комбинира најдоброто од двата света: Предности на технологијата за бензин и дизел во еден мотор со брз одговор, голем вртежен момент и линеарна моќност до високи вртежи со мала потрошувачка на енергија горива и вредности на емисија.

повеќе информации

контруирана за удобност

Од ново развиените седишта до структурата на шасијата што апсорбира вибрации. Секој детал за целосно новата Mazda3 е дизајниран за да се чувствувате како дома. Седнете и уживајте во возењето.

седишта

софистицирана и рафинирана

Седнете и уживајте во возењето! Ново дизајнираните седишта обезбедуваат исклучителна удобност и квалитет дури и на долги патувања. Ќе пристигнете на вашата дестинација одморен, опуштен и подготвен да одите!

кабина во чие средиште е човекот

се се врти околу нас

Mazda3 е направена за вас. Уживајте во убавината на едноставни детали во интуитивната кабина и за момент врзете се со автомобилот

звучен систем со помалку шум, удари и вибрации (nvh)

денешниот звук

Ништо нема да застане помеѓу вас и вашата музика. Со намалување на бучавата, вибрациите и ударите (NVH), нашите инженери обезбедуваат тивка тишина во патничкиот простор. Ова ви овозможува целосно да се фокусирате на вашата омилена музика преку новиот Bose аудио систем.

структура на шасијата

неприметно тивка

Удобно возење, опуштено патување. Елегантно и без напор!Структурата на Шасијата на Skyactiv апсорбира вибрации пред да ги забележите.

седишта

софистицирана и рафинирана

Седнете и уживајте во возењето! Ново дизајнираните седишта обезбедуваат исклучителна удобност и квалитет дури и на долги патувања. Ќе пристигнете на вашата дестинација одморен, опуштен и подготвен да одите!

кабина во чие средиште е човекот

се се врти околу нас

Mazda3 е направена за вас. Уживајте во убавината на едноставни детали во интуитивната кабина и за момент врзете се со автомобилот

звучен систем со помалку шум, удари и вибрации (nvh)

денешниот звук

Ништо нема да застане помеѓу вас и вашата музика. Со намалување на бучавата, вибрациите и ударите (NVH), нашите инженери обезбедуваат тивка тишина во патничкиот простор. Ова ви овозможува целосно да се фокусирате на вашата омилена музика преку новиот Bose аудио систем.

структура на шасијата

неприметно тивка

Удобно возење, опуштено патување. Елегантно и без напор!Структурата на Шасијата на Skyactiv апсорбира вибрации пред да ги забележите.

создадена со чувства

Она што ги разделува нашите дизајнери и занаетчии од другите е нивната опсесија со потрагата по совршен израз на убавина. Со рацете, тие формираат глина за да го дишат животот во облици и текстури. Ова е автомобил што ве воодушевува одвнатре и однадвор.

направена за да ве воодушеви

надворешност

Вие и целосно новата Mazda3. Совршена хармонија. Моќниот и спортскиот изглед се засилува со постојано рефлектирање на пејзажите од страните, со што се постигнува виталност.

филозофијата на убавината

внатрешност

Внатрешноста украсена со страст ја зголемува удобноста и елеганцијата. Јапонската естетика на „помалку е повеќе“ создава вистинска хармонија помеѓу вас и вашето возило.

направена за да ве воодушеви

надворешност

Вие и целосно новата Mazda3. Совршена хармонија. Моќниот и спортскиот изглед се засилува со постојано рефлектирање на пејзажите од страните, со што се постигнува виталност.

филозофијата на убавината

внатрешност

Внатрешноста украсена со страст ја зголемува удобноста и елеганцијата. Јапонската естетика на „помалку е повеќе“ создава вистинска хармонија помеѓу вас и вашето возило.

купете mazda со еден од следните мотори

skyactiv-x

Откријте како нашата иновативна технологија обезбедува поголема моќност со помалку гориво

skyactiv-g

Запознајте се со најновата генерација и варијанти на познатиот бензински мотор Skyactiv-G.

skyactiv-d

Проучете ги дизел моторите Skyactiv-D и откријте нов стандард на ефикасност.

поддршка кога ви е потребна

Благодарение на нашите безбедносни технологии i-ACTIVSENSE, можете лесно да уживате во следното возење во целосно новата Mazda3, знаејќи дека вашите патници се безбедни и удобни. Системи како што се контрола и помош во сообраќајот (CTS) ви помагаат подобро да ги идентификувате потенцијалните опасности и да спречите судири. Почувствувајте се поврзани со Маzda  и околината како никогаш досега.

4 wheel drive (awd) со контрола за g-vectoring (gvc)

безбедно доживување при возење

Погонот на сите 4 тркала обезбедува добро возење на лизгавите патишта.

front cross traffic alert

сигурноста на прво место

The Front Cross Traffic Alert- ве предупредува кога од страна ви се доближува автомобил во мртвиот агол и на тој начин се избегнуваат незгодите

driver monitoring

take a break!

По долго возење, ќе се чувствувате уморни и повеќе нема да обрнувате внимание на сообраќајот и околината околу вас. Системот за набудување на возачот ве потсетува да одморите по потреба.

cruising and traffic support (cts)

известување

Системот за помош во сообраќајот ве предупредува кога возилото пред вас се вози со помала брзина. Ова спречува судири на задниот дел.

4 wheel drive (awd) со контрола за g-vectoring (gvc)

безбедно доживување при возење

Погонот на сите 4 тркала обезбедува добро возење на лизгавите патишта.

front cross traffic alert

сигурноста на прво место

The Front Cross Traffic Alert- ве предупредува кога од страна ви се доближува автомобил во мртвиот агол и на тој начин се избегнуваат незгодите

driver monitoring

take a break!

По долго возење, ќе се чувствувате уморни и повеќе нема да обрнувате внимание на сообраќајот и околината околу вас. Системот за набудување на возачот ве потсетува да одморите по потреба.

cruising and traffic support (cts)

известување

Системот за помош во сообраќајот ве предупредува кога возилото пред вас се вози со помала брзина. Ова спречува судири на задниот дел.

чиста дефиниција на звук

Возењето во целосно новата Mazda3 е инспирирано од магијата на звукот. Bose и Мазда заедно соработувале за да ја проучат врската помеѓу физиката и човечките емоции што ќе донесат поинтензивно музичко искуство. Длабоко интегрираниот аудио систем на автомобили се состои од оптимално позиционирани звучници и е опремен со Bassmatch функција која обезбедува неверојатни бас-ефекти.

почуствувајте повеќе

дизајн на звукот

Локациите на звучникот значително влијаат врз звукот и нашите сетила. По истражувањето на аудитивната перцепција и немилосрдното експериментирање, ние дизајниравме аудио систем кој овозможува звукот целосно да ве опкружува и да ве пренесе во вашата душа.

беспрекорна чистина

сабвуферски звучници

Ние ги ставаме сабвуферите во аглите, а не на вратата, за да ги подобриме перформансите на звукот со ниска фреквенција, додека ги намалуваме вибрациите и зуењето. Звукот е јасен, јасен и можете да го засилите по ваш вкус.

силни ниски тонови

длабочина

Скриениот заден субвуфер дава ултра ниски фреквенции, продлабочувајќи го моќното искуство во басот

персонализирајте

музика по ваша желба

Прилагодливите поставки ви овозможуваат да го прилагодите звукот до совршенство, од целокупно искуство од сите страни преку искуство во концертна сала до директен звук како оној во студиото за звук. Нашиот систем се врти околу најнапредната карактеристика на автомобилот, а таа сте вие.

почуствувајте повеќе

дизајн на звукот

Локациите на звучникот значително влијаат врз звукот и нашите сетила. По истражувањето на аудитивната перцепција и немилосрдното експериментирање, ние дизајниравме аудио систем кој овозможува звукот целосно да ве опкружува и да ве пренесе во вашата душа.

беспрекорна чистина

сабвуферски звучници

Ние ги ставаме сабвуферите во аглите, а не на вратата, за да ги подобриме перформансите на звукот со ниска фреквенција, додека ги намалуваме вибрациите и зуењето. Звукот е јасен, јасен и можете да го засилите по ваш вкус.

силни ниски тонови

длабочина

Скриениот заден субвуфер дава ултра ниски фреквенции, продлабочувајќи го моќното искуство во басот

персонализирајте

музика по ваша желба

Прилагодливите поставки ви овозможуваат да го прилагодите звукот до совршенство, од целокупно искуство од сите страни преку искуство во концертна сала до директен звук како оној во студиото за звук. Нашиот систем се врти околу најнапредната карактеристика на автомобилот, а таа сте вие.
skyactiv мотори

Благодарение на иновативната и одговорна технологија на моторот на Mazda, можете да гледате позитивно на иднината. Нашите мотори веќе се во согласност со стандардите како што е EURO 6d-Temp, кој стапува на сила во 2019 година. Оваа технологија е стандардна.

skyactiv мотори

Наменет да обезбеди чисто задоволство при возењето

управување со командер

Кога ви требаат информации, ќе ги најдете на вистинското место. Новиот додаток е  широк екран од 8,8 инчи. Овозможува лесна контрола на командната линија. Обновениот централен дисплеј е опремен со нов интуитивен систем за водење кој поддржува едноставни команди.

управување со командер

Интуитивно управувајте со многу функции без напор.

сигурно возење

Додека возите целосно новата Mazda3, нашиот безбедносен пакет i-ACTIVSENSE обезбедува сеопфатна заштита. Една од карактеристиките на системот е  за интелигентниот состав на помош при кочење (SCBS), кој користи сензори кои постојано го следат растојанието помеѓу вас и пречката пред и брзината на пристапот.

сигурно возење

Напредни безбедносни карактеристики за максимална заштита.

конекција

Беспрекорно поврзете се со светот и фокусирајте се на задоволството од возењето со инфозабавниот систем на Mazda Connect и 12-звучникот Bose * извонреден аудио систем. Сега има дигитален прирачник за корисник кој ви овозможува брзо да ги потврдите информациите што ги сакате на новиот централен дисплеј Mazda3.

конекција

Поврзете се со светот

Mazda3 НАРЕЧЕНА како ДИЗАЈН НА ГОДИНАТА 2020 НА СВЕТСКИОТ ИЗБОР

Mazda3 е добитник на наградата за светски дизајн на годината  2020 година, една од специјалните категории на светските награди за автомобили (WCA):

истакнати понуди за потполно новата mazda 3 hatchback

погледајте ги понудите и истражете ги финансиските услови

седнете зад управувачот

Тестирајте ја НОВАТА MazdА3 и да видете што ја прави посебенаTest drive the All-New  Mazdi3  and see what makes it special

1Прикажаните возила може да не бидат исти како моделите наменети за македонскиот пазар. Боите и одредени внатрешни и надворешни карактеристики прикажани може да се разликуваат од реалниот модел и возилата може да бидат опремени со дополнителна или дополнителна опрема.