ДУХОТ НА ГРАДСКАТА АГИЛНОСТ

MAZDA2 2023

Пргав и компактен градски автомобил

Компактната и пргава Mazda2 2023 е комбинација од одличен дизајн и совршена функционалност. Со лелеави линии и прекрасни пропорции кои ја оживуваат суштината на движењето, овој забавен автомобил доаѓа со опсег на бои кои го нагласуваат динамичниот и нежен израз на дизајнот на Kodo „Душата на движењето“.

ВОЗБУДЛИВИ МОЖНОСТИ ЗА ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА

Персонализирајте ја комбинацијата на бои на вашиот автомобил за да одговара на привлечниот дизајн на Kodo кој ја слави јапонската естетика. За првпат досега, одредени пакети на опрема за Mazda2 за 2023 година ви овозможуваат да го усогласите вашиот автомобил со различни бои на бандажите, нова облога на решетка во боја, предни и задни светлини и украсни облоги во внатрешноста.

ИМПРЕСИВНА ЛИЧНОСТ

Mazda2 2023 ви го дава токму она што ви треба со возбудлив опсег на додатоци, но елиминирајќи го непотребниот вишок. Откријте возбудлив и забавен автомобил со спортски дух и уникатна личност. Ќе уживате во удобно возење благодарение на филозофијата Jinba Ittai која овозможува „единство помеѓу возачот и автомобилот“.

2023 Е ГОДИНА НА ИЗРАЗУВАЊЕ НА СВОЕТО „ЈАС“

Mazda2 2023 ви нуди нови опции за изразување на вашиот уникатен стил, како што се новите Aero Grey и Air Stream Blue надворешните бои. Во зависност од пакетот опрема, можете да изберете од новите опции за решетка, од кои некои доаѓаат со впечатливи елементи кои одговараат на надворешноста. Внатрешноста насочена кон возачот исто така блеска со нови комбинации на бои и материјали.


НОВИ БОИ ВО ВНАТРЕШНОСТА

Како динамичен и нежен одраз на дизајнот на Kodo „Soul of Motion“, новиот Aero Grey екстериер е инспириран од брзиот, но силен проток на зракот во тунелот, додека Air Stream Blue бојата ја рефлектира светлината на зракот додека се пробива низ синото небо.


 ШАРЕНИ ОПЦИИ НА РЕШЕТКА

Во одредени пакети на опрема, предната решетка на Mazda2 доаѓа со облога во боја за уште поголема персонализација.


LED ПРЕДНИ СВЕТЛА

Впечатливите LED фарови ќе ве воодушеват со нивниот свеж и модерен дизајн и одличната видливост што ја обезбедуваат на патот.

ИЗБЕРЕТЕ БОЈА

Пробајте ги новите надворешни бои Air Stream Blue и Aero Grey или одлучете се за класичниот Soul Red Crystal и многу други бои на Mazda. Секоја боја се нанесува со помош на нашата единствена технологија Такуминури, која обезбедува прецизна, висококвалитетна завршница, како бојата да е рачно нанесена од вешт мајстор.

ОТКРИЈТЕ ГИ ИЗДАНИЈАТА HOMURA И HOMURA AKA

Изданијата на Mazda2 2023 Homura и Homura Aka се дизајнирани за возачи кои сакаат спортски автомобили. Специјалните изданија обезбедуваат необичен спортски изглед и чувство што совршено одговара на пргавиот дух на овој компактен градски автомобил.

 

Дознај повеќе

ВНАТРЕ ВО ПАТНИЧКИОТ ПРОСТОР СО ВОЗАЧОТ ВО ЦЕНТАРОТ

Благодарение на филозофијата на Mazda за „Jinba Ittai“ – единството помеѓу возачот и автомобилот – внатрешноста на Mazda2 2023 е целосно фокусирана на вас, возачот. Ќе уживате во супериорна удобност што го подобрува вашето искуство во возењето со одличната поврзаност која ви овозможува да ги користите омилените апликации за телефонот во автомобилот.


НОВОСТИ ВО ВНАТРЕШНОСТА

Внатрешноста на Mazda2 2023 вклучува неколку ажурирања на седиштата, облогите на вратите и украсните панели заедно со нови комбинации на бои и материјали, создавајќи висококвалитетен изглед и чувство за сè во патничкиот простор за да можете да се опуштите и да уживате во забавното возење.


STAY CONNECTED

Возењето е уште повозбудливо благодарение на леснотијата со која можете да го интегрирате вашиот мобилен уред. Mazda2 2023 вклучува безжично поврзување со Apple CarPlay® (од опремата Centre-Line) и поврзување со кабел со Android Auto™ за да можете да пристапите до вашите омилени апликации и да уживате во забавната содржина директно преку системот на автомобилот.

 

УДОБНИ И ЕЛЕГАНТНИ СЕДИШТА

Дизајнирани да обезбедат супериорна удобност и да ви помогнат да ја пронајдете оптималната положба за возење за да го намалите заморот, седиштата во Mazda2 2023 се обложени со атрактивна и издржлива ткаенина која ќе го издржи тестот на времето.

НАПРЕДНИ ТЕХНОЛОГИИ И ОДРЖЛИВОСТ

Mazda2 2023 обезбедува широк спектар на напредни технологии кои овозможуваат побезбедно и попријатно искуство во возењето на патот, истовремено заштитувајќи ги нашите природни ресурси.

E-SKYACTIV G

Задоволството при возење никогаш не треба да се жртвува за перформансите. Под хаубата на Mazda2 2023, нашиот најнов e-Skyactiv G мотор за Mazda M Hybrid овозможува поефикасна потрошувачка на гориво додека одржува високо ниво на перформанси. Од моторот до шасијата, возилото е дизајнирано да дава неспоредливо возачко искуство со исклучително чувство за контрола и чисто согорување.

Дијагонално вртложно согорување

Нашата единствена технологија за согорување со дијагонална вител овозможува поефикасна потрошувачка на гориво за бензинскиот мотор Skyactiv-G. Со комбинација на оваа технологија, елеганцијата на дизајнот Kodo и искуството на возбудливо возење, Mazda2 2023 изгледа како совршен градски автомобил.

ПРОБНО ВОЗЕЊЕ СО MAZDА2 2023

Дали би сакале да искусите какво е чувството да седите зад воланот на овој пргав и компактен градски автомобил? Побарајте тест возење кај најблискиот партнер на Mazda.

побарајте тест возење

БЕЗБЕДНОСТ ПРЕКУ ИНОВАЦИИ

Како и сите автомобили на Mazda, Mazda2 2023 е одлична за возење – интуитивен, безбеден, едноставен и забавен. Со комбинација на паметен дизајн за пасивна безбедност и нашите напредни безбедносни карактеристики i-Activsense, вие и вашите патници можете да се опуштите со самодоверба и едноставно да уживате во возењето.

ЕДНОСТАВНО ПАРКИРАЊЕ

КАМЕРА 360°

Системот за опкружувачки преглед од 360 степени ги детектира пречките околу автомобилот и ги покрива речиси сите агли со нов систем на камера за да уживате во побезбедно возење и паркирање, дење или ноќе.

БЕЗБЕДНОСТ НА СЕКОЈ ЧЕКОР

СИСТЕМ ЗА ПОМОШ ПРИ СОПИРАЊЕ

Нашиот напреден интелигентен систем за помош при сопирање во градски услови (SCBS) детектира пешаци и возила за да спречи или ублажи судири со мала брзина.

ОПТИМАЛНА ВИДЛИВОСТ ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ ОД ДЕНОТ

ПРИЛАГОДЛИВИ LED ПРЕДНИ СВЕТЛА

Нашите прилагодливи LED фарови (ALH) го следат патот напред и автоматски се префрлаат помеѓу средно и долго светло кога ќе забележат возила што доаѓаат од спротивната страна.

НЕМОЈТЕ ДА ПРОПУШТИТЕ НИШТО

ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА ПАТНИТЕ ЗНАЦИ

Нашиот систем за препознавање сообраќајни знаци (TSR) ве предупредува за сите важни предупредувања и патокази преку head-up дисплејот за да можете да се концентрирате на патот напред.

ЕДНОСТАВНО ПАРКИРАЊЕ

КАМЕРА 360°

Системот за опкружувачки преглед од 360 степени ги детектира пречките околу автомобилот и ги покрива речиси сите агли со нов систем на камера за да уживате во побезбедно возење и паркирање, дење или ноќе.

БЕЗБЕДНОСТ НА СЕКОЈ ЧЕКОР

СИСТЕМ ЗА ПОМОШ ПРИ СОПИРАЊЕ

Нашиот напреден интелигентен систем за помош при сопирање во градски услови (SCBS) детектира пешаци и возила за да спречи или ублажи судири со мала брзина.

ОПТИМАЛНА ВИДЛИВОСТ ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ ОД ДЕНОТ

ПРИЛАГОДЛИВИ LED ПРЕДНИ СВЕТЛА

Нашите прилагодливи LED фарови (ALH) го следат патот напред и автоматски се префрлаат помеѓу средно и долго светло кога ќе забележат возила што доаѓаат од спротивната страна.

НЕМОЈТЕ ДА ПРОПУШТИТЕ НИШТО

ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА ПАТНИТЕ ЗНАЦИ

Нашиот систем за препознавање сообраќајни знаци (TSR) ве предупредува за сите важни предупредувања и патокази преку head-up дисплејот за да можете да се концентрирате на патот напред.

OСТАНЕТЕ ВО КОНТАКТ СО MAZDА2

Откријте повеќе за Mazda2 2023. Тестирајте го автомобилот или прелистајте ги нашите брошури.

Прикажаните возила можеби не се исти со моделите наменети за македонскиот пазар. Прикажаните бои и одредени елементи на внатрешната и надворешната опрема може да се разликуваат од вистинскиот модел и возилото може да биде опремено со опционална или дополнителна опрема за доплата.

Сите прикажани цени се необврзувачки препорачани цени од Mazda со вклучен ДДВ (18%) и Специјален данок на моторни возила за моделот без опции. Поради сложеноста на пресметката на специјалниот данок на моторни возила, може да се појават одредени отстапувања, затоа побарајте точна цена на конкретниот модел од овластен партнер на Mazda, прикажаните цени ќе бидат повторно пресметани по фиксна стапка на конверзија од 1 € = 62 денари.

iPhone е заштитен знак на Apple Inc., регистриран во САД и други земји. Apple CarPlay ® е заштитен знак на Apple Inc.

©2018 Google LLC, се користи со дозвола. Google и логото на Google се регистрирани заштитни знаци на Google LLC. Android, Android Auto и други ознаки се заштитни знаци на Google LLC.