CRAFTED IN JAPAN

Mazda CX-60

CRAFTED IN JAPAN

Направено во рацете на мастер дизајнерите на Мазда од Јапонија, Mazda CX-60 претставува сè што сме вградиле во нашата ДНК во последните 100 години. Силна нова архитектура доаѓа со целиот погон на Вил, кој постигнува невиден спортски впечаток, со цела серија нови технологии во центарот на кој е возачот. Откријте го нашето рафинирано јапонско наследство во онлајн изложбениот салон.

Придобивките од PLUG-IN хибрид

Mazda CX-60 е нашиот прв plug-in хибриден модел. Кога станува збор за сила, достигнување и ефикасност на потрошувачката на гориво, ви нуди сè. Покрај внатрешниот мир, кој се постигнува со возење автомобил со помалку влијание врз животната средина, ќе бидете воодушевени и со батерија која има 8-годишен гарантикс.

Нашиот хибриден погон

Mazda CX-60 со ефективна потрошувачка на гориво има моќен бензински мотор, електричен мотор и склоп на батерии со 6-годишна гаранција. Може да достигне до 140 км на час со нула емисии и достигнува 60 км во комплетно електричен режим. Со бензин и електрична комбинација, постигнува повеќе од 300 КС.

НОВА МОЌНА ОПЦИЈА ЗА ДИЗЕЛ

Можете исто така да изберете 3,3-литарски 6-цилиндричен реден е-скијактив Д дизел мотор. Обезбедува „совршена рамнотежа“ со минимални вибрации кои се познати по редови мотори, ниски штетни емисии со мала потрошувачка и силен вртежен момент што јасно можете да го почувствувате дури и при високи вртежи во минута.

 

220915_1170_658_sliding_gallery_textblock_diesel_lhd

Технологија со возач во центарот

Mi-DRIVE

Mazda Intelligent Drive Select, опција која им овозможува на возачите да вртат пет режим: нормален, спорт, надвор од патот, влечење и електричен погон. Без разлика дали само ќе ги собереш децата или патувањето до планината, Мазда CX-60 е теренец на кој можете да се потпрете на тоа каде одите.

Сосема нов автоматски менувач

Сосема нов автоматски менувач со 8 -тина височина ви дава подобро забрзување, помали емисии и благодарение на тоа ќе се чувствувате како да го лизгате патот. Со преносот на моментумот директно од моторот, целосно новиот Mazda CX-60 се чини дека е рачен, но со елегантни и причини за менувачот.

Подобра врска со патот

Оваа технологија за стабилизација на возилото е единствена за Mazda и возачите овозможуваат подобра врска со патот. Телото на Mazda CX-60 се прилагодува на различни сили за сопирање и фарми за постигнување на поприродно чувство, особено со голема брзина, во криви или нерамномерен терен.

Продолжување на телото на возачот

Mazda CX-60 е дизајниран да биде како продолжување на телото на возачот, колку што е можно повеќе. На пример, нашиот систем АДАС ги препознава индивидуалните двигатели и автоматски ги прилагодува седиштата и огледалата во оптимални позиции, секогаш ставајќи го возачот во центарот на искуството.

Mi-DRIVE

Mazda Intelligent Drive Select, опција која им овозможува на возачите да вртат пет режим: нормален, спорт, надвор од патот, влечење и електричен погон. Без разлика дали само ќе ги собереш децата или патувањето до планината, Мазда CX-60 е теренец на кој можете да се потпрете на тоа каде одите.

Сосема нов автоматски менувач

Сосема нов автоматски менувач со 8 -тина височина ви дава подобро забрзување, помали емисии и благодарение на тоа ќе се чувствувате како да го лизгате патот. Со преносот на моментумот директно од моторот, целосно новиот Mazda CX-60 се чини дека е рачен, но со елегантни и причини за менувачот.

Подобра врска со патот

Оваа технологија за стабилизација на возилото е единствена за Mazda и возачите овозможуваат подобра врска со патот. Телото на Mazda CX-60 се прилагодува на различни сили за сопирање и фарми за постигнување на поприродно чувство, особено со голема брзина, во криви или нерамномерен терен.

Продолжување на телото на возачот

Mazda CX-60 е дизајниран да биде како продолжување на телото на возачот, колку што е можно повеќе. На пример, нашиот систем АДАС ги препознава индивидуалните двигатели и автоматски ги прилагодува седиштата и огледалата во оптимални позиции, секогаш ставајќи го возачот во центарот на искуството.

Уникатно искуство во возење

Во Мазда, Jinинба Итаи се однесува на единство помеѓу возачите и автомобилите. Веднаш штом ќе седите во возилото, веднаш чувствувате удобност, како возилото да стане дел од вас. Тоа е уникатно искуство во возење што е интуитивно и возбудливо. Сепак, Mazda CX-60 го носи Jinинба Итаи на сосема ново ниво. Како што рече директорот на програмата Јошијуки Вада, „тоа е автомобил што ќе сакате да возите засекогаш“.

Резервирајте тест возење

Mazda CX-60

Чувство на возење

Едно нешто што навистина доделува CX-60 од сите други SUV медиуми во големина е чист и уреден дизајн. Нашите мајстори на Такуми ја дизајнираа секоја карактеристика и секој елемент за да го потенцираат вашето чувство на единство со автомобил

Перформанси

Совршен за возење на долги растојанија и влечење на тешки товари, комплетно нов Mazda CX-60 доаѓа со високо црвена линија 3,3-литарски дизел мотор со 6 цилиндри. Како приклучок хибрид, моќен 2,5-литарски бензински мотор и електричен мотор овозможуваат возбудливо возење.

Фокус

Кога ќе седите зад воланот, новиот Mazda CX-60, веднаш ќе почувствувате инспирација со елегантно и смело возење. Нашите јапонски мајстори на Такуми даваат се од себе за да создадат совршено искуство на патот. Затоа нашиот ентериер обезбедува повеќе простор, сè е на дофат и се фокусира на возачот.

Побарајте понуда

Месечно / лизинг

Дали сте подготвени да нарачате или да побарате повеќе детали за финансирање? Ајде да ја пресметаме најдобрата понуда за вас и да се приближиме до сопственоста на нашиот најмоќен автомобил.

Побарајте понуда

МАЈСТОРСКИ ИЗРАБОТЕНА НАДВОРЕШНОСТ

Mazda CX-60 претставува сè што постигна Мазда во последните 100 години, со смел дизајн, карактеристична јапонска естетика и страст на нашиот мајстор за дизајнери. Неговото доминантно присуство во влијанието на скапоцената стабилност е одраз на следната генерација на нашиот дизајн кодо „Движење на душата“.

Материјали со висок квалитет

Размислениот ентериер на целосно нова оаза Mazda CX-60 е мир и рачно изработена убавина. Нашите дизајнери избраа високо квалитетни материјали за да создадат тивок, елегантен и рафиниран простор во кој секој елемент има своја цел. Ништо не е излишно или само декорација. Резултатот е едноставен, смел и достоинствен патнички простор што ги релаксира возачите и патниците.

Серена елеганција

Истакнати елементи на ентериер

Поврзување и aпликацијата MyMazda

Апликацијата MyMazda го прави вашето искуство во возењето поедноставно и попрактично од кога било. MyMazd ви го покажува распоредот за одржување и се сеќава на историјата на услугата за автомобили. За повеќе информации, видете ја страницата MyMazda.

Посетете ја MyMazda

Кој пакет за опрема е за вас?

Без разлика дали сакате спорт или поудобна и попрактична верзија, три пакувања со нови нови Mazda CX-60 ви нудат сите. Пакетите за ексклузивна линија, Homura и Takumi ви даваат сопствен избор на карактеристики и опции што ќе одговараат на вашиот животен стил.

Истражете ја опремата

НАПРЕДНИ БЕЗБЕДНОСНИ СИСТЕМИ

Интелигентен систем за сопирање (СБС)

Нов интелигентен систем за автоматско сопирање е напреден систем за безбедност кој им помага на возачите доколку изгубат концентрација или контрола. Тоа помага да се спречат сообраќајни несреќи, така што возачот предупредува на претстојниот судир или така што тој се сопира да испадне или да го олесни минатото судир.

Адаптибилен радар Темпомат

Адаптибилниот радарски темпомат (I-ACC) ја поставува брзината на радарот Темпомат на Мазда (MRCC) за да ги следи сообраќајните знаци. Ова придонесува за намалување на заморот на возачот, како и системот за поддршка во крстарење и сообраќај (CTS), што помага да се забрза, сопира и управува зад возилото во сообраќајниот метеж.

Сеопфатна заштита

Mazda CX-60 вклучува нови последни воздушни перници, шипки со воздух и дополнително воздушно перниче поставено во средина, што обезбедува дополнителна заштита за сите во автомобилот во случај на страничен удар

5 sвезди на EURO NCAP testot

Mazda CX-60 го постигна највисокиот безбедносен рејтинг-5 sвезди-Европската програма за проценка на новите автомобили. Проценката се заснова на ригорозни независни испитувања на судири и темелна анализа на системот за помош на возачот, технологија за пасивна и напредна активна безбедност.

Mazda CX-60 како возило за компании

Мазда е идеален како возило за компании  со конкурентни цени, емисии на CO2 и извонредна ефикасност на трошење на гориво. Mazda CX-60 обезбедува одличен квалитет на производство, стабилна преостаната вредност на автомобилот, спецификации за високи перформанси и напредни безбедносни карактеристики.

Енергетска етикета гума

Етикетата за гуми ви помага да донесувате информирани економични и еколошки свесни одлуки. Дознајте ги сите за достапните гуми за секој модел на Mazda и релевантните критериуми за квалитет.

Дали сте заинтересирани за сите опции?

ОСТАНЕТЕ ПОВРЗАНИ СО MAZDA CX-60

Дознајте повеќе за Mazda CX-60. Пробајте го автомобилот или прочитајте ги нашите брошури.

Прикажаните возила можеби не се исти со моделите наменети за Mакедонскиот пазар. Прикажаните бои и одредени елементи на внатрешната и надворешната опрема може да се разликуваат од вистинскиот модел и возилото може да биде опремено со опционална или дополнителна опрема за доплата.

Сите прикажани цени се необврзувачки информативни цени. Прашајте го овластениот дистрибутер на Mazda за точната цена на конкретниот модел.