целосно новата mazda 3 седан

софистицирана и елегантна

софистициран квалитет, одвнатре и однадвор

Додека целосно новиот седан на Mazda3 поигрува со чувството на елеганција и префинетост. Создадовме префинето тело со чиста елеганција користејќи го Kodo дизајнот и напредната технологија Skyactiv.

x= бескомпромисни перформанси

skyactiv-x

Mazda 3 е опременa со иновативен мотор Skyactiv-X. Овој мотор комбинира компресија и палење контролирано од искра (SPCCI), уникатна технологија за производство на поголема моќност додека троши помалку гориво отколку вообичаените мотори,но развива поголема моќ.Со помалку штетни емисии, дава подобри перформанси од конвенционалниот бензински мотор. Зошто компромис кога можете да возите Skyactiv-X?

дознајте повеќе

најдоброто од двата света: skyactiv-x

До 20% помала потрошувачка  и 10 до 30% поголем вртежен момент.Овој мотор комбинира компресија и палење контролирано од искра (SPCCI), уникатна технологија за производство на поголема моќност додека троши помалку гориво отколку вообичаените мотори,но развива поголема моќ. Предности на технологијата за бензин и дизел во еден мотор со брз одговор, голем вртежен момент и линеарна моќност до високи вртежи со мала потрошувачка на енергија горива и вредности на емисија.

дознајте повеќе

ДИЗАЈНИРАНА ЗА ДА БИДЕ УДОБНА

Од ново дизајнирани седишта до структура на шасија која апсорбира вибрации. Секој детал од комплетно новата Mazda3 е дизајниран да ве направи да се чувствувате како дома. Седнете и уживајте во возењето.

СЕДИШТА

Исклучителена и мека

Имајте место и уживајте во возењето! Дури и на долги патувања, нашите ново дизајнирани седишта даваат извонредно чувство на удобност и квалитет. Пристигнувате освежени, опуштени и подготвени!

кабина во чие средиште е човекот

се се врти околу вас

Целосно Mazda3 е направен со вас во средиштето. Уживајте во убавината на едноставни детали во интуитивна кабина и веднаш се бидете „едно“ со автомобилот.

аудио состав со помалку бука, вибрации и шум

звукот на денешницата

Ништо нема да застане меѓу вас и вашата музика. Со намалување на бучавата, вибрациите и шумот (NVH), нашите инженери благотворна тишина во патничкиот простор. Ова ви овозможува целосно да се фокусирате на вашата омилена музика преку новиот Bose аудио систем.

структура на подвозјето

неприметно тивка

Удобно возење, опуштено патување. Елегантно и без напор! Шасијата на Skyactiv апсорбира вибрации пред да ги забележите.

СЕДИШТА

Исклучителена и мека

Имајте место и уживајте во возењето! Дури и на долги патувања, нашите ново дизајнирани седишта даваат извонредно чувство на удобност и квалитет. Пристигнувате освежени, опуштени и подготвени!

кабина во чие средиште е човекот

се се врти околу вас

Целосно Mazda3 е направен со вас во средиштето. Уживајте во убавината на едноставни детали во интуитивна кабина и веднаш се бидете „едно“ со автомобилот.

аудио состав со помалку бука, вибрации и шум

звукот на денешницата

Ништо нема да застане меѓу вас и вашата музика. Со намалување на бучавата, вибрациите и шумот (NVH), нашите инженери благотворна тишина во патничкиот простор. Ова ви овозможува целосно да се фокусирате на вашата омилена музика преку новиот Bose аудио систем.

структура на подвозјето

неприметно тивка

Удобно возење, опуштено патување. Елегантно и без напор! Шасијата на Skyactiv апсорбира вибрации пред да ги забележите.

конструирана по чувства

Она што ги разделува нашите дизајнери и занаетчии од другите е нивната опсесија со потрагата по совршен израз на убавина. Со рацете, тие формираат глина за да го дишат животот во облици и текстури. Ова е автомобил што ве воодушевува одвнатре и однадвор.

дизајнирана за да ве воодушеви

надворешеност

Целoсно новата Mazda3 Седан остава впечаток на елеганција и софистицираност каде и да оди. Грациозниот профил ја нагласува убавината во едноставноста на Кодо дизајнот.

филозофијата на убавината.

внатрешност

Внатрешноста украсена со страст ја зголемува удобноста и елеганцијата. Јапонската естетика на „помалку е повеќе“ создава вистинска хармонија помеѓу вас и вашето возило.

дизајнирана за да ве воодушеви

надворешеност

Целoсно новата Mazda3 Седан остава впечаток на елеганција и софистицираност каде и да оди. Грациозниот профил ја нагласува убавината во едноставноста на Кодо дизајнот.

филозофијата на убавината.

внатрешност

Внатрешноста украсена со страст ја зголемува удобноста и елеганцијата. Јапонската естетика на „помалку е повеќе“ создава вистинска хармонија помеѓу вас и вашето возило.

купете mazda 3 со еден од моторите во продолжение

skyactiv-x

Откријте како нашата иновативна технологија обезбедува поголема моќност со помалку гориво

skyactiv-g

Запознајте се со најновата генерација и варијанти на познатиот бензински мотор Skyactiv-G.

skyactiv-d

Проучете ги дизел моторите Skyactiv-D и откријте нов стандард на ефикасност.

поддршка кога ви е потребна

Благодарение на нашите безбедносни технологии i-ACTIVSENSE, можете лесно да уживате во следното возење во целосно новата Mazda3, знаејќи дека вашите патници се безбедни и удобни. Системи како што се контрола на патот и помош во сообраќајот (CTS) ви помагаат подобро да ги идентификувате потенцијалните опасности и да спречите судири. Почувствувајте се поврзани со Мазда и околината како никогаш досега.

g-vectoring control plus

безбедно возење искуство

Погонот на сите четири тркала обезбедува добар зафат на лизгавите патишта.

front cross traffic alert

безбедноста на првиот место

ТHE FRONT CROSS TRAFFIC ALERT ве предупредува кога автомобилот се приближува во мртов агол, со што се спречуваат несреќи.

систем за контрола на возењето

одморете се

По долго возење, ќе се чувствувате уморни и повеќе нема да обрнувате внимание на сообраќајот и околината околу вас. Системот за предупредување на возачот ве потсетува да одморите по потреба.

cruising and traffic support (cts)

забележува пред вас

Патувањето и помошта во сообраќајот ве предупредуваат кога возилото пред вас се вози со помала брзина. Ова спречува судири на задниот дел.

g-vectoring control plus

безбедно возење искуство

Погонот на сите четири тркала обезбедува добар зафат на лизгавите патишта.

front cross traffic alert

безбедноста на првиот место

ТHE FRONT CROSS TRAFFIC ALERT ве предупредува кога автомобилот се приближува во мртов агол, со што се спречуваат несреќи.

систем за контрола на возењето

одморете се

По долго возење, ќе се чувствувате уморни и повеќе нема да обрнувате внимание на сообраќајот и околината околу вас. Системот за предупредување на возачот ве потсетува да одморите по потреба.

cruising and traffic support (cts)

забележува пред вас

Патувањето и помошта во сообраќајот ве предупредуваат кога возилото пред вас се вози со помала брзина. Ова спречува судири на задниот дел.

чиста дефиниција за звук

Возењето во целосно новата Mazda3 е инспирирано од магијата на звукот. Bose и Маzda заедно соработувале за да ја проучат врската помеѓу физиката и човечките емоции што ќе донесат поинтензивно музичко искуство. Длабоко интегрираниот аудио систем на автомобили се состои од оптимално позиционирани звучници и е опремен со Bassmatch функција која обезбедува неверојатни бас-ефекти.

почувствувајте повеќе

дизајн на звукот

Локациите на звучникот значително влијаат врз звукот и нашите сетила. По истражувањето на аудитивната перцепција и неуморното експериментирање, ние дизајниравме аудио систем кој овозможува звукот целосно да ве опкружува и да допре во вашата душа.

беспрекорност

нискотонски звучници

Ние ги ставаме сабвуферите во аглите, а не на вратата, за да ги подобриме перформансите на звукот со ниска фреквенција додека ги намалуваме вибрациите и зуењето. Звукот е јасен, чист и можете да го засилите по ваш вкус.

моќни ниски тонови

длабочина

Скриениот заден субвуфер обезбедува екстремно ниски фреквенции, продлабочувајќи го моќното искуство во басот

персонализирајте го

музика по ваш вкус

Прилагодливите поставки ви овозможуваат да го прилагодите звукот до совршенство, од целокупно искуство од сите страни преку искуство во концертна сала до директен звук како оној во студиото за звук. Нашиот систем се врти околу најнапредната карактеристика на автомобилот, а таа сте вие.

почувствувајте повеќе

дизајн на звукот

Локациите на звучникот значително влијаат врз звукот и нашите сетила. По истражувањето на аудитивната перцепција и неуморното експериментирање, ние дизајниравме аудио систем кој овозможува звукот целосно да ве опкружува и да допре во вашата душа.

беспрекорност

нискотонски звучници

Ние ги ставаме сабвуферите во аглите, а не на вратата, за да ги подобриме перформансите на звукот со ниска фреквенција додека ги намалуваме вибрациите и зуењето. Звукот е јасен, чист и можете да го засилите по ваш вкус.

моќни ниски тонови

длабочина

Скриениот заден субвуфер обезбедува екстремно ниски фреквенции, продлабочувајќи го моќното искуство во басот

персонализирајте го

музика по ваш вкус

Прилагодливите поставки ви овозможуваат да го прилагодите звукот до совршенство, од целокупно искуство од сите страни преку искуство во концертна сала до директен звук како оној во студиото за звук. Нашиот систем се врти околу најнапредната карактеристика на автомобилот, а таа сте вие.
skyactiv мотори

Благодарение на иновативната и одговорна технологија на моторот на Mazda, можете да гледате позитивно на иднината. Нашите мотори веќе се во согласност со стандардите како што е EURO 6d-Temp, кој стапува на сила во 2019 година. Оваа технологија е стандардна.

skyactiv мотори

Наменет да обезбеди чисто задоволство при возењето

управување со командер

Кога ви требаат информации, ќе ги најдете на вистинското место. Новиот додаток е  широк екран од 8,8 инчи. Овозможува лесна контрола на командната линија. Обновениот централен дисплеј е опремен со нов интуитивен систем за водење кој поддржува едноставни команди.

управување со командер

Интуитивно управувајте со многу функции без напор.

сигурно возење

Додека возите целосно новата Mazda3, нашиот безбедносен пакет i-ACTIVSENSE обезбедува сеопфатна заштита. Една од карактеристиките на системот е  за интелигентниот состав на помош при кочење (SCBS), кој користи сензори кои постојано го следат растојанието помеѓу вас и пречката пред и брзината на пристапот.

сигурно возење

Напредни безбедносни карактеристики за максимална заштита.

конекција

Беспрекорно поврзете се со светот и фокусирајте се на задоволството од возењето со инфозабавниот систем на Mazda Connect и 12-звучникот Bose * извонреден аудио систем. Сега има дигитален прирачник за корисник кој ви овозможува брзо да ги потврдите информациите што ги сакате на новиот централен дисплеј Mazda3.

конекција

Поврзете се со светот

Mazda3 е добитник за најдобар дизајн на изборот за светски автомобил во 2020 година

Mazda3 е добитник за најдобар дизајн на изборот за светски автомобил во 2020 година, во една од специјалните категории на светските награди за автомобили (WCA).

истакнати понуди за колективно нова mazdu3

Прегледајте ги понудите и истражете ги финансиските опции

седнете зад управувачот

Повозете во целосно новата Mazda3 и дознајте зошто е толку посебена

1Прикажаните возила може да не бидат исти како моделите наменети за македонскиот пазар. Боите и одредени внатрешни и надворешни карактеристики прикажани може да се разликуваат од реалниот модел и возилата може да бидат опремени со дополнителна или дополнителна опрема.