ИНОВАЦИЈА

MAZDA MX-5 RF: ПРАКТИЧНОСТ И ПЕРФОРМАНСИ

Направете авантура на Шкотските Хебриди со Mazda MX-5 RF. Пејзажот го одзема здивот, особено кога се возите во пргав родстер  на кој што можете да го спуштите покривот и кој лесно ги совладува кривулестите патишта.

Преку Mazda Stories, ќе отпатувате од градот до веслање во мирниот архипелаг на Шкотските Хебриди и ќе откриете како Mazda MX-5 обезбедува совршена комбинација на моќ, перформанси и практичност.

 

ДИНАМИЧНО ВОЗЕЊЕ

Неверојатно лесна, MX-5 лесно се справува со кривулестиот, ветровит терен благодарение на неговиот преден мотор, дизајнот со погон на задните тркала и распределбата на тежината 50:50. Инстантното и инстинктивно ракување ви овозможува да летате низ пејзажот, додека поминувате брзо со прецизност и самодоверба.

Сигурно навигирање по ридови со мала видливост и кривулести планински патишта не е проблем во сигурниот MX-5. На сите видови терени, од решетки за стока до чист асфалт, автомобилот добро се снаоаѓа на патот, е исклучително одговорен и обезбедува уживање во возењето. Поминувам многу подолго отколку што е потребно барајќи го совршеното место за да ја ставам мојата даска во вода, бидејќи едноставно се забавувам.

MAZDA и BOSE

 

 

Историски гледано, возењето кабриолет со спуштен покрив значеше дека треба да го жртвувате звукот од аудио системот на автомобилот за свеж воздух. Но, благодарение на 30-годишната соработка помеѓу Mazda и производителот на аудио опрема Bose, тие сега можат да уживаат со спуштениот покрив и беспрекорниот квалитет на звукот. Звукот на аудио системот е јасен и богат дури и кога покривот е спуштен. Функцијата Bose Audiopilot ја прилагодува јачината на звукот за да ја компензира бучавата од ветерот и патот, моите раце на воланот и јас сум фокусиран на возењето. Вешто поставените звучници во потпирачот за глава и развојот на иновативна лесна алуминиумска решетка за неутрализирање на вибрациите значат дека акустиката е бескомпромисна.

 

ПРАКТИЧНОСТ

 

 

Никогаш не сум сакал да ја заменам забавата од возењето во кабриолет за удобноста на поголем автомобил. За среќа, со MX-5 не ми е ни потребен. Во багажникот на автомобилот може лесно да се смести штица за надувување (SUP), а се уште има место за костум за нуркање и термос со топло кафе. Ја испробувам плочата SIPA, иновативен електричен SUP што се надувува и што го користи истиот мотор за да ја надува и придвижува плочата, зголемувајќи го нејзиниот досег. За разлика од многу други кабриолет, багажниот простор на автомобилот останува ист, без разлика дали покривот е спуштен или не, а механизмот за брзо повлекување е лесен за вклучување и е особено корисен во променлива клима. По пливање во океанот, се сместувам на моето загреано седиште додека го гледам брзиот механизам на покривот во акција.

 

КОЈА MX-5 OДГОВАРА НА ВАШИОТ ЖИВОТЕН СТИЛ?

Инспирирана од класичните роудстери од 1960-тите, Mazda MX-5 е дизајнирана да заведува и да заслепува. Најпопуларниот родстер во светот доаѓа со елегантните линии на нашиот дизајн Kodo и непогрешливото чувство на Jinba Ittai: олицетворение на врската помеѓу возачот и автомобилот. Со голем вртежен момент и совршен сооднос сила-тежина, ќе се чувствувате поврзани со патот како никогаш досега.

OTKRIJTE MAZDU MX-5

ВТКАЕНА ИНСПИРАЦИЈА

Откријте што ја прави Mazda уникатна, експресивна, индивидуална марка. Подготвивме најинспиративна содржина за тоа што се случува во нашите автомобили, како и каде можат да ве одведат.

Подготвени?

Еволуција на иконата

Создавање легенда: Дознајте што е потребно за да се направи Mazda CX-5 еден од најпродаваните теренци во својата класа.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ КРЕАТОРИТЕ

Mazda CX-5 не би постоела без дизајнери. Тие добија слобода да ја следат нивната инспирација за да ја претворат визијата и филозофијата на Mazda во најпродаваниот SUV.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ЕДИНСТВЕН ЈАПОНСКИ ДИЗАЈН

Истражете зошто Mazda стана позната по својот легендарен дизајн. Нашите Такуми мајстори го применуваат јазикот на формата и просторот за да создадат чувство на динамично движење.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
НАЈДОБРОТО ВОЗЕЊЕ ВО СВЕТОТ

Придружете се на Mazda на возбудливи патувања по норвешките фјордови, португалскиот брег и низ јапонските планини.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ