ИСТРАЖЕТЕ

НАЈДОБРОТО ВОЗЕЊЕ ВО СВЕТОТ

Задоволството при возењето доаѓа како стандардна опрема во секоја Mazda. Mazda е група на експерти која побара од нив да ги именуваат патиштата за кои сметаат дека се достојни за фантастични машини за возење.

Јапонски брендови. Резултатот е листа од најдобрите патишта за возење во светот.

НАЈДОБРО ИСКАЧУВАЊЕ: PIKES PEAK, САД

Во бројки: 19,6 километри, 156 свиоци, надморска височина: 1438 метри, рекорден скок: 7:57,148 минути

 


Годишната меѓународна трка Pikes Peak се одржува на оваа масивна планина 4.302 метри над Колорадо, а возењето трае околу еден час, за просечниот возач. „Ако сценографијата не ви го одземе здивот, тој редок планински воздух сигурно ќе ви го одземе“, заклучува Ден.

НАЈДОБАР ПЛАНИНСКИ ПРЕМИН: КРИВУЛЕСТ ПАТ ИРОХАЗАКА, ЈАПОНИЈА

Во бројки: прв пат отворена: 1954 година, надморска височина: 396 метри

 


Издлабени во планинскиот дел на малиот град Нико, 48-те свиоци на кривулестиот пат Ирохазака го прават возењето на овој пат еден од најкривулестите и најубави за возење во светот. „Со векови луѓето доаѓаа во Ирохазака за религиозно искуство. Но, овие денови, оние кои веруваат во уметноста на дрифтинг одат на аџилак“, вели Ник.

НАЈДОБРОТО ВОЗЕЊЕ ПОКРАЈ ОБАЛА: ПАТОТ ПОКРАЈ АТЛАНСКИОТ ОКЕАН, НОРВЕШКА

Во бројки: 8,27 километри, 8 мостови, ширина: 6,5 метри, максимален наклон од 8 отсто

 


Сега овековечен во најновиот филм за Џејмс Бонд „Нема време за умирање“, овој пат поврзува неколку острови на неверојатен начин. „Тоа е мешавина од неверојатна природна убавина и архитектура која го одзема здивот“, објаснува Ден. „Овој пат докажува дека луѓето можат да остават својот белег на светот на начин што ја зема во предвид животната средина.

НАЈДОБРОТО ВОЗЕЊЕ СО КУЛТУРАТА: УЛИЦАТА ТАРГ ФОЛИО, СИЦИЛИЈА

Во бројки: 446 километри, прва одржана трка: 1906 година.

 


Патот низ кој се одвиваше една од најлегендарните трки во светот низ Сицилија е патување кое секој автомобилски ентузијаст треба да го проба. „Од 1955 до 1973 година, Тарга Флорио беше дел од Светскиот шампионат за спортски автомобили. Одиел додава: „Денес можете сами да го возите тој „круг“, возејќи низ кривулестите планински премини на островот Сицилија, минувајќи ги преостанатите знаци на поранешната живописна трка“.

 


Најдобрите Maзди  за истражување на културни содржини: Потопувањето во населбите и истражувањето на селата и ридовите е вистинската работа за сестраната и одлична Mazda CX-30. И елегантниот стил на отворот и седанот Mazda3, во комбинација со одзивните, енергични перформанси и импресивно ефикасната потрошувачка на гориво со технологијата Skyactiv го прави одличен избор за уметничка турнеја.

 

 

 

 

НАЈДОБРОТО ГРАДСКО ВОЗЕЊЕ: ПОРТО, ПОРТУГАЛИЈА

Во бројки: 446 километри, прва одржана трка: 1906 година.

 

Во бројки: 7,4 километри, рекорд за еден круг: 2:27,53 минути

 


Возејќи по оваа прекрасна локација на светското наследство, тешко е да се поверува дека тркачите на Гран при некогаш се тркале по овие тесни улички. Но, токму тоа го направи во 1958 и 1960 година. „Порто е еден од моите омилени градови“, вели Одиел. „Тоа е град во кој не треба ништо да правите, каде што можете лесно да уживате два или три дена само шетајќи низ старата улица на Рибеира.

НАЈДОБРО ЕПСКО ВОЗЕЊЕ НА ПАТОТ: РУТА 66, САД

Во бројки: преминува преку 8 земји и 3 временски зони, првпат пуштени во употреба: 1926 година.

 


Го поврзува Чикаго, Илиноис со Санта Моника, Калифорнија, долг е повеќе од 4.000 километри и затоа е најпознатиот пат во Америка. „За да ја разберете рутата 66, треба да разберете што се случило во Америка во последните 100 години. Тоа е место целосно обликувано од автомобилот и луѓето кои го сакаат, им треба и го толерираат“, вели Џек.

ПЛЕТЕНА ИНСПИРАЦИЈА

Откријте што ја прави Mazda уникатна, експресивна, индивидуална марка. Подготвивме најинспиративна содржина за тоа што се случува во нашите автомобили, како и каде можат да ве одведат.

Подготвени за качување?

Еволуција на иконата

Создавање легенда: Откријте што е потребно за да ја направите Mazda CX-5 една од најпродаваните теренци во својата класа.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ КРЕАТОРИТЕ

Mazda CX-5 не би постоела без дизајнери. Тие ја добиваат слободата да ја следат нивната инспирација за да ја претворат визијата и филозофијата на Mazda во најпродаваниот SUV.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ПРАКТИЧНОСТ И ПЕРФОРМАНСИ

Влезете во овој иконски кабриолет и патувајте до Хебридите. Тоа е приказна за агилност, прекрасни глетки и неочекувани решенија.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ЕДИНСТВЕН ЈАПОНСКИ ДИЗАЈН

Дознајте зошто Mazda е позната по својот легендарен дизајн. Нашите мајстори на Такуми го применуваат јазикот на форматот и просторот за да создадат чувство на динамично движење.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ