Mazda 2

Компактен, пргав, забавен за возење и со ниска потрошувачка на гориво

Skyactiv технологијата во комбинација со KODO - душата на движењето повторно во комбинација, но овој пат во сегмент B. Новата Mazda 2 е оптимизирана како големина, врвна и возбудлива.

 

 • бескомпромисна комбинација на функционалност, безопасност и најдобра економичност на Маzda;
 • лесен иновативен дизајн кој обединува форма и функција со најновите технолошки развои како:
  • MZD Connect - лесен за користење систем за внатрешно поврзување
  • HMI опција, специјално дизајниран за Маzda 2;
  • стандардen вграденi-Stop i-Stop систем, како и кај некои модификации иновативнiot i-ELOOP систем за активнa регенерација на сопирање енергија;


Од 3.4 л/100 км

Комбинирана потрошувачка на гориво

Од 89 гр/км

CO2 емисии во комбинирана потрошувачка

Неповторлив дизајн

Автомобил на годината за 2014 и 2015 во Јапонија.

Извонредниот KODO стил во новата Маzda 2 не остана незабележан и одличен со наградата Red Dot.* Информацијата за потрошувачката на гориво, емисијата на CO2 и потрошувачката на енергија се во согласност со Директивата 1999/94/ЕО. Прикажаните вредности се однесуваат за потрошувачка при комбиниран циклус на возење.
 • all-new_mazda2_sp_2014_still_23_screen
 • mazda2_2015_action_27_screen
 • mazda2_2015_detail_1_screen
 • wowslider
 • mazda2_2015_detail_14_screen
all-new_mazda2_sp_2014_still_23_screen1 mazda2_2015_action_27_screen2 mazda2_2015_detail_1_screen3 wowslider4 mazda2_2015_detail_14_screen5
jquery slideshow by WOWSlider.com v7.4m

4-тата Маzda со KODO - духот на движењето

Посебното хромиранoто крило на предната решетка ја дефинира Маzda 2 како автомобил од новата генерација со сугестија за квалитет и гордост, поминува низ светлата во контури кон страните на каросеријата. За истакнување на стилот, најгорната од страничните линии завршува кај нивото на задните светла.Нивниот U светлосен траг во комбинација со светлосниот траг на фаровите емитуваат сила заедно со подигнат заден дел и стрмен на задното стакло.

Маzda 2 е една од првите во оваа класа, која нуди 4 сегментни LED дневни светла кои даваат максимална видливост со ниска потрошувачка на електрична енергија и зголемена енергетска ефикасност.Од 3.4 л/100 км

Комбинирана потрошувачка на гориво

Од 89 гр/км

CO2 емисии во комбинирана потрошувачка

 • all-new_mazda2_sp_2014_still_23_screen
 • mazda2_2015_action_27_screen
 • mazda2_2015_detail_1_screen
 • wowslider
 • mazda2_2015_detail_14_screen
all-new_mazda2_sp_2014_still_23_screen1 mazda2_2015_action_27_screen2 mazda2_2015_detail_1_screen3 wowslider4 mazda2_2015_detail_14_screen5
jquery slideshow by WOWSlider.com v7.4m
Цветове За най-изтънчения вкус
 • 25D- Бела бисерна металик
 • 42S-Титаниум кафена металик
 • 38P-Алуминиум сребрена металик
 • 41W-Црна бисерна металик
 • 42M-Темно сина металик
 • А4D-Арктички бела
 • 41V- Soul Red металик
 • 44R- Smoky Rose
 • 44Ј-Динамично сина металик

Добри работи доаѓаат во мали пакувања

Внатрешноста на Mazda 2 е направена максимално функционална, за да може да се концентрирате целосно на патот пред вас. Сè е лесно за управување, а дисплеите се јасни и остри на прв поглед. Сè е таму каде што треба да биде, за да можете да уживате беспрекорно со задоволство зад воланот. Напредната е ергономијата на седиштата, воланот и менувачот. Ревидирана е локацијата на секој елемент, за да биде на совршеното место.
Awarded the maximum five stars in Euro NCAP safety ratings*

Одлична со максимална оценка од пет ѕвезди во тестовите на Euro NCAP за рејтинг на безбедноста

115гр/км¹

CO2 емисии

 • all-new_mazda2_sp_2014_detail_21_screen
 • mazda2_2014_interior_01_screen
 • mazda2_2014_interior_3_screen
 • wowslider
 • mazda2_2015_detail_13_screen
all-new_mazda2_sp_2014_detail_21_screen1 mazda2_2014_interior_01_screen2 mazda2_2014_interior_3_screen3 wowslider4 mazda2_2015_detail_13_screen5
jquery slideshow by WOWSlider.com v7.4m

SKYACTIV во полн сјај

Инженерите на Мазда повторно се потрудиле да ги вклопат спортскиот дух и строгите барања за маневрирање, удобноста и економичноста во компактната класа. Автомобилот е предвидлив и линеарен спрема активностите на возачот, истовремено возбудлив со Zoom-Zoom природата на сите нови Маzda автомобили.

 

Нов специјално развиен за моделот е еколошкиот дизел SKYACTIV-D 1.5, кој ги покрива Euro 6 стандардите повторно без скапи дополнителни апарати за отстранување на преостанатите азотни оксиди.

 

Бензински мотори SKYACTIV-G 1.5 со моќ од 75, 90 и 115 КС, кои ќе одговорат на барањата на секој со своите карактеристики како моќ и флексибилност, економичност и ниски емисии.

 

Се разбира тие не би биле ништо без новите специјално изработени рачни менувачи со 5 или 6 брзини и автоматски со 6 брзини.

 

Уште подобар i-ELOOP систем

Електронскиот систем за зачувување на енергијата од запирање на Маzda е повторно достапен, еволуирана за да даде уште подобри резултати за економичност на возилото. При движење по инерција и при прекин, специјалниот алтернатор вчитува двослоен кондензатор само за 7 секунди со електрична енергија, што потоа се користи за напојување на електричните уреди на возилото. Тоа се комбинира со системскиот i-Stop систем за да даде штедење до 10%.

i-ACTIVSENSE – ВАШИОТ АНГЕЛ ЧУВАР

И Mazda 2 комбинира во себе oграничена комбинација на технологии за пасивна и активна безбедност, организирани низ цел да се има еден автомобил, кој со задоволство ќе се вози, кој е удобен и дава доверба бидејќи луѓето и нивната безбедност се најважни.

 

i-ACTIVESENSE е севкупност на активни технологии на Маzda, која ви помага да ја оцените по правилно ситуацијата на патот и да ве предупреди за можните опасности, за да може да ја донесете својата одлука порано и да се минимализира ризикот. Еве какви системи се вклучени:

 

BSM (Blind Spot Monitoring) - системот за следење на мртвата точка ги проширува можностите на RVM системот во останатите модели на Маzda. Тоа ве предупредува дека одпозади се приближуваат возила од околу 45м или отсрана на 7м. Ако во овој момент го уклучите трепкачот (жмигавецот) од страната од која се приближува автомобил, се активира звучно предупредување и индикаторот на страничното огледало почнува да трепка.

 

RCTA (Rear Cross Traffic Alert)-препознавање за пречки/препреки со сигнализација во ретровизорите, вклучувајќи велосипеди и пешаци кога возите наназад.

 

SCBS (Smart City Brake Support) – систем што спречува судар кога се вози во градски услови и брзина од 4 до 30 км/ч

 

HBC (High Beam Control)- систем за автоматско управување на долгите светла во зависност од сообраќајот

 

LDWS (Smart Brake Support) – Систем кој го следи отклонувањето од лентата на движење со звучен сигнал, вибрација и вршење на корекција на управувачот

 

HLA (Hill Launch Assist) – помагање при поаѓање кон наклон преку задржување на сопирачките

 

Се разбира овие системи работат заедно со најновата генерација -ABS, EBD, EBA, како и со DSC и TCS.

 

Ако сепак се случи инцидент, најлесниот и здрав корпус на автомобилот ќе го апсорбира ударот од каде и да доаѓа тој, со што ќе ги насочи силите надвор од кабината со патниците и ке избегне катастрофа. Ова ќе ви овозможи истата исклучителна заштита како и кај Mazda 3, Mazda 6, Mazda CX-3 и Mazda CX-5.

 
 
00:01
 
 
 
 
02:18
 
 
 
 
 
 
 
  • Новата Мазда 2 изгрява


  • Мазда 2 емоция