All-new Mazda 6

Mazda 6 Седан

СОВРШЕНА ВРСКА ВОЗАЧ – МАШИНА

Влегувајќи во Мазда6 вие влегувате во наелектризиран, уметнички простор каде ја заборавате секоја загриженост. Се што гледате, допирате и користите е конструирано со една единствена цел да Ви овозможи уживање во возењето. Клиновидните облици во внатрешноста предизвикуваат чувство на брзина, како продолжение на динамиката од надворешноста. Сè е прецизно како што треба да биде!

ПРВИТЕ 100 МЕТРА

Секој детал од Мазда6 е создаден за да се изгради врска возач-автомобил уште при првите100 метри од возењето. После тоа се е интуиција. Линиското забрзување, доведува во мирување, управувањето - сето тоа работи во хармонија за да ги обедини Мазда 6 и човекот кој вози за кратко време. Комуникацијата помеѓу човек и машина никогаш не била толку природна, ниту толку возбудлива!

Од 3.9 л/100 км

Потрошувачка во комбиниран циклус

Од 104 гр/км

CO2гасови во комбиниран циклус

 • 1
 • wowslider
 • 3
jquery slideshow by WOWSlider.com v7.4m
* Информацијата за потрошувачката на гориво, емисијата на CO2 и потрошувачката на енергија се во согласност со Директивата 1999/94/ЕО. Прикажаните вредности се однесуваат за потрошувачка при комбиниран циклус на возење.

СОЗДАДЕНА ДА ПРИВЛЕКУВА ПОГЛЕДИ, КОНСТРУИРАНА ДА ГИ СМЕНИ ПРАВИЛАТА

Не е лесно да дадеш живот на прототип возило. Меѓутоа денес пред вас стои Мазда 6 - сериска верзија на незаборавниот концепт TAKERI. Од хипнотизирачките светла, од внатрешноста исткаена со мајсторство до уникатната SOUL RED боја. Како најнова интерпретација на КОДО дизајнот Мазда 6 демонстрира динамична визија како во движење така и во мирување.

Дизајнот на Мазда 6 беше исклучителен предизвик. Кога се стремиш кон убавина, често функционалноста останува во последен план. Нашиот инженерски тим усвои како предизвик трансформирање на благодетта во нешто навистина функционално.Така Мазда 6 стана поубава, поаеродинамична, побрза, постабилна, поцврста, полесна и поекономична.

ОКО ДА ГЛЕДА

Возејќи Мазда 6 имате зголемено видно поле за значителни 9.6 º. Ова ќе ви помогне да добиете подобра представа за условите на патот, како и да "управувате" во кривините со многу поголема увереност. Ги променивме позициите на страничните ретровизори повторно се со цел да се обезбеди максимално добра видливост.

Од 3.9 л/100 км

Потрошувачка во комбиниран циклус

Од 104 гр/км

CO2гасови во комбиниран циклус

 • 1
 • wowslider
 • 3
jquery slideshow by WOWSlider.com v7.4m
Венчиња Не само убава - совршени
Здивот бандажи со импресивни 225/45 R 19 гуми се страндарт при ниво на опрема ULTIMATE

Лесни бандажи со гуми 225/55 R 17 се сериска екстра уште од ниво на опрема EMOTION

Во процесот на создавање, мостра над 20 дизајнот, за да постигнеме совршенство тркало кое е убаво, здраво и нежно!Цветове За най-изтънчения вкус
 • Бела бисерна металик (25D)
 • Кафена -титаниум бисерна металик (42S)
 • Meтеор сива металик (42a)
 • Црна бисерна металик (41W)
 • Темно кристално сина (42M)
 • Арктички бела (A4D)
 • Soul Red (41V)
 • PLATINUM бисерна металик (45P)
 • SHINARI-сиво сина бисерна металик (42B)

ПРЕЗЕМЕТЕ КОНТРОЛА

Благодарение на новото командно копче на централната конзола имате можност да ги контролирате речиси сите функции на изборниот 5.8 инчен колорен монитор. Аудио, навигација,Bluetooth handsfree - сите важни функции се со посебни копчиња кои Ви овозможуваат интуитивна употреба без да го отклонувате погледот од патот.

ДОКАЗ ЗА ВИСТИНСКО МАЈСТОРСТВО

Формата, изгледот и чувството за секој елемент во Мазда 6 се надополнуваат природно и го потенцираат целосно чувството за квалитет и висока класа. Дизајнерите ни посветија посебно внимание на контрастот на тврдите и меки висококвалитетни материјали, користени во кабината, кои едноставно Ве молат да бидат допрени.

 • 1
 • 2
 • 3
 • wowslider
 • 5
jquery slideshow by WOWSlider.com v7.4m

ДУРИ И АУДИО СИСТЕМОТ Е ПРОЕКТИРАН ЗА ДОСТИГНУВАЊА

Mazda 6 е првата Mazda која Ви нуди Bose ® Centerpoint ® 2 - премиум аудио систем со 11 звучника. Centerpoint ® 2 ви овозможува да уживате во музика која Ве опкружува со искуство од речиси секаков вид стерео извор - CD, MP3, радио, AUX извор или дури и аудио датотеките од вашиот мобилен телефон или iPod.

ПОДЕСУВАЊЕ НА ЗВУКОТ

Дури и во автомобил тивок како Мазда 6 понекогаш амбиенталниот шум може да го намали задоволството да ја слушате вашата омилена музика. Bose ® AudioPilot ® технологија за компензирање на бучава постојано ја анализира моќта на музиката и силата на амбиенталниот шум преку микрофон во купето.Собраните податоци се анализираат и аудио сигналот дигитално се модифицира за оптимално музичко доживување.

ХАРМОНИЈАТА НИКОГАШ НЕ БИЛА ТОЛКУ ОХРАБРУВАЧКА

Возејќи ја Мазда 6 имате чувство дека тоа е природно продолжување на телото. Управувачкиот систем Ве поврзува совршено со патот, без да го зголемува страничното забрзување. Ова ви помага да постигнете рамнотежа при движење со голема брзина, при што значително ја намалува тензијата за возачот. Голема заслуга за тоа има (EPASS-Electronic Power Assist Steering system), кој дозволува на "возачот" да се насладува на кривите планински патеки додека се чувствува перфектно и во најпрометните градски услови.

АДАПТИВНИ - ВРТЛИВИ СВЕТЛА

Стандард кај повисоките нивоа на опрема, Bi-Xenon светлата со AFLS (Adaptive Front-lighting System) се вртат заедно со воланот, при што Ви овозможуваат да видите поубаво што Ве очекува на наредната кривина. Пресметувајќи го аголот на вртење и брзината AFLS го осветлува патот на најдобар возможен начин.

ВОНЗЕМНИ ИДЕИ. АПЛИКАЦИИ – SKYACTIV

Почнавме од идејата дека потенцијалот на модерниот автомобил не е реализиран во целост. Го негиравме општото правило и создадовме автомобил кој е повеќе продуктивен и поекономичен едновремено.Тоа се постигнува од заедничката работа на сеопфатната SKYACTIV технологија која вклучува:

ШАСИ SKYACTIV-CHASSIS

Конструирани в хармония със SKYACTIV-BODY, кормилната система и окачването спомагат за пъргаво поведение при ниски скорости и стабилно стоене на пътя при високи. Създадохме ги леки, за да получите по-директно и естествено усещане зад волана.

I-ELOOP – ДУРИ И ЗАПИРАЊЕТО ВЕ ИСПОЛНУВА

Мазда 6 е првата Мазда со системот i-ELOOP – регенеративен систем на сопирање, која ја складира кинетичната енергија при сопирање во високо ефективен кондензатор.Тоа овозможува на автомобилот да користи 100% од својот капацитет за забрзување, при што ги елиминира загубите од алтернаторот. По тој начин Ви обезбедува заштеда на гориво во рамките на 5%.

МЕНУВАЧ SKYACTIV-MT

Шест брзински менувач со пониски преносни степени вдахновени од легендарната МХ-5 Миата. Помала, полесна и поцврста во споредба со која и да било правена од нас до сега.

МЕНУВАЧ SKYACTIV-DRIVE

Инженерите создадоа исклучително прецизен, високо продуктивен автоматски менувач, кој го комбинира чувството на рачното менување на брзините и непреченото менување на автоматиката.Многу поотворена и истовремено поефикасна од досегашните.

ШАСИЈА SKYACTIV-BODY

Мазда е првата компанија во светот, која користи челик со голема јачина, во сериски автомобил. SKYACTIV-шасијата на Мазда 6 е лесен, но поцврст челик во критични точки од конструкцијата, со што на тој начин гарантира обезбедување на мала тежина, додека ги штити значително подобро патниците.

НИЕ СЕ НАТПРЕВАРУВАМЕ – ВИЕ ЗАРАБОТУВАТЕ!

Во 1991 година Мазда влезе во историјата како првиот производител на автомобили кој ги доби 24-те часа на Ле Ман.Тој неверојатен успех беше постигнат целосно со нашиот ротационен мотор, кој беше веднаш забранет, како сериозна закана за тркачките серии. Денес Мазда повторно ги менува правилата! Го користиме целиот потенцијал на нашата SKYACTIV технологија против конкуренцијата во 24-те часа на Дајтона.Овој пат нашиот подвиг ќе биде со неверојатна ефикасност на дизелот SKYACTIV-D и неговиот колосален вртежен момент.

ДА! – НАТПРЕВАРУВАЧКИ ДИЗЕЛ МОТОР

Тркачкиот мотор SKYACTIV - D 2.2 ги содржи над 60% од деловите на моторите SKYACTIV- D наменети за конвенционалните автомобили. Сè во овој агрегат е конструирано да биде исклучително цврст, економичен и истовремено безбеден на патот и на патеката.

i-ACTIVSENSE – ВАШИОТ АНГЕЛ ЧУВАР

i-ACTIVSENSE е сеопфатен систем за безбедност при возењето. Мазда се стреми да ги подобри вештините на секој возач со што ќе го подготви однапред, обезбедувајќи витално важни информации за донесување на паметни одлуки.

i-ACTIVSENSE е комбинација од системи за активна безбедност, која алармира за работи за кои возачот нема представа. Овие системи помагаат за претчувството на опасни ситуации, спречување на судир или ги намалуваат негативните ефекти, во случај доколку таков е неизбежен.

RVM–REAR VIEW MONITORING SYSTEM

Кога Мазда 6 е во движење, радари ги следат објектите лоцирани во "мртвата зона" на возачот. Ако превземете да ја менувате лентата и дадете сигнал за истото (трепкач) системот ќе сигнализира со светлечка светлина во соодветниот ретровизор и предупредувачки звучен сигнал.

8 ВОЗДУШНИ ПЕРНИЧИЊА КАКО СТАНДАРД

Мазда6 стандардно доаѓа со софистицирани двојни предни воздушни перничиња со сензори за позицијата и тежината на возачот и совозачот. Стандард се исто така и двојните странични воздушни перничиња и страничните завеси со покриеност на предните и задни седишта.

MRCCS – MAZDA RADAR CRUISE CONTROL SYSTEM

Еволуцијата на патувањето! Овој систем не само што ви овозможува да остане избраната од Вас брзина, но ги следи и другите учесници во сообракајот, при што се адаптира спрема нивната брзина и далечина.

SCBS – SMART CITY BRAKE SUPPORT

При движење меѓу 5 до 35 км / ч овој систем ги следи објектите пред возилото. Во случај на зголемена опасност од судир системот ги подготвува кочниците при што ги подесува истите поблиску до дискот за кочење. Нешто повеќе - ако возачот не го преземе процесот на кочење, системот автоматски може да го донесе возилото во мирување, за да се минимализира ризикот од судир.

LDWS - LANE DEPARTURE WARNING SYSTEM

Систем кој ја следи локацијата на патот. Во случај на несакано менување на лентата (без да е подадена светлосна сигнализација) системот алармира со звучен и светлосен сигнал. Системот е активен при брзина над 60 км / ч.

HBCS – HIGH BEAM CONTROL SYSTEM

Системот дозволува оптимално користењето на "долги" светла при возење во текот на ноќта. HBCS автоматски се префрла на "кратки" кога од спротива ќе се појави друг автомобил (Насочен пред или спроти Вас)